-V-
četrtek, december 27, 2007
Sprehod po beli ljubljani...
-V-
sreda, december 26, 2007
petek, december 21, 2007
ponedeljek, december 03, 2007
Nekaj podobnega strokovni ekskurziji...
Najprej smo odvandral v Hrastvolje... in si ogledali znamenito romansko cerkvico Svete trojice iz 12. stoletja... tisti, ki redno berete moj blog veste, da sem jo pred mesecem dni že obiskala in takrat tudi napisala on jej vse pomembno...
Potem nas je pot ponesla v Sečoveljske soline...
Sečoveljske soline sodijo med največje znamenitosti v Sloveniji. Tu je stoletno sožitje morja, sonca, vetra in ročnega dela solinarjev ustvarilo značilno solinsko pokrajino.
Posebnost Sečoveljskih solin je v edinstvenem, že več kot 700 let skorajda enkaem postopku pridelave soli, slano okolje pa naseljujejo redke in ogrožene rastlinske in živalske vrste. Zato so bile Sečovejske soline razglašene za krajinski park in kulturni spomenik državnega pomena, hkrati pa so tudi na seznamu močvirij mednarodnega pomena pod okriljem Ramasarske konvencije.
Kraljica začimb
Začimbe so dobrodošle v vsaki dobri kuhinji, saj dajejo jedem zbrano aromo, plemenit okus, barvito podobo, pridih okolja. Pri skrbni prpravi jedi stopajo v ospredje naravno pridelane sestavine in lahko obroki z uravnoteženo sestavo hranljivih snovi. Posebno mesto med njimi ima sol.
Pojem lepote in zdravja
Krajinski park Sečoveljske soline je močno povezan s silami narave. Predvsem s soncem, z zrakom, morsko vodo. Skupaj ustavarjajo blagodejne učinkovine, ki so jih cenili že v davnini. Vedeli so namreč, da gladka, sijoča in napeta koža ne odraža le lepote, temveč predvsem notranje ravnovesje in zdravje.
V Piranu smo se ustavili, da si odpočijemo možgančke...
Piran je obmorsko mestece. Leži na samem rtu piranskega polotoka, v neposredni bližini Portoroža. Je mesto polno strmih in ozkih ulic. S svojim submediteranskim podnebjem sodi med najtoplejše predele Slovenije. Piran v sebi skriva bogato kulturno dediščino. Tu je bil rojen skladatelj Tartini, po katerem se imenuje trg v samem središču mesta. Postavili so mu tudi spomenik. V Piranu je bilo v posameznih obdobijh tudi več kot 20 cerkva. Nahajajo se med hišami v ozkih ulicah. Pomembna je cerkev sv. Jurija, ki stoji nad Piranskim zlivom. Pomembne zanimivosti pa so tudi piranski zid, tartinijev spomenik na tartinijevem trgu, palača Benečanka, cerkev sv. Jurija, Prvomajski trg, in Pomorski muzej.
...in hop... novim zmagam naproti... ustavili smo se v Kobjeglavi... jaaaa v MIP-ovi pršutarni...
Kobjeglava leži v bližini slikovitega kraškega mesteca Štanjel. Po ljudski razlagi je ime vasi Kobjeglava povezano z imenom najvijšjega vrha za vasjo Kop, ki je bila glava drugih dveh vrhov, od tod "kop je glava" - Kobjeglava. Po drugi razlagi je ime povezano s hlevi za konje in kobile, zato ime kobila-glava.
MIP-ov Kraški pršut je izdelek s priznano geografsko označbo. V današnjem Kraljestvu pršuta letno posušimo blizu 150.000 pršutov. Proizvodnja v sodobni pršutarni poteka na klasičen način, v skaldu s tradicijo.
Pršut je izdelek, katerega proces zorenja traja leto dni in več. Zahteva izredno pozornost, doslednost in ljubezen mojstrov pršutarjev, ki skrbno bdijo nad njim.
Slemenova špica (1911m)
glej, nad vodo je svetloba vzsla
ko poslednjem v temi poidejo moci
novih stotero se sonca veseli.
Nekega jutra ko se zdani
in se glave ohladijo
vsak odide svojo pot...
Vzpon na Sleme je lahek; na kraju, ki bi bil lahko zaradi snega izpostavljen, je napeta žična vrv. Sleme, kamor je z Vršiča mogoče lagodno priti v uri in pol, je zelo priljubljeno razgledišče. Tam je namreč sredi planinskih travnikov nekaj jezerskih očesc, ovčjih napajališč, v katerih odseva svojo elegantno kamnito postavo Jalovec. Poleg številne črede ovac, je tukaj moč videti tudi žival z ribjim repom ter oranžno rdečim trebuščkom in vratom. To je planinski pupek (Triturus alpestris), ki živi običajno v mlakah in jezerih in se pri iskanju hrane potika tudi po kopnem.
-V-
sreda, november 28, 2007
Vztrajnost in ljubezen...
...ko je ljubezen veliko večja od bolečine...
...ko enostavno ostaneš brez besed in oči napolnijo solze...
Na kratko prevedeno, gre za očeta iz Avstralije, ki je šel na triatlon s svojim sinom, ki ima od rojstva otroško paralizo. Potrebovala sta 17 ur, medtem ko je eden od zdravih na triatlonu potreboval 12 ur in 8 minut.
-V-
nedelja, november 18, 2007
Polhograjska Gora (824m)
Tik nad Polhovim Gradcem se dviguje strm hrib – Gora s cerkvico sv. Lovrenca. Polhograjska Gora je idealen cilj za tiste, ki želite vzdrževati svojo pohodniško kondicijo, saj vodi nanjo kratka in strma pot, na kateri ne boste »izgubljali časa« s hojo po ravnem. A tudi tisti, ki v hribih iščete naravne lepote, ne boste razočarani – z vrha polhograjske Gore je lep razgled na okoliške hribe, v ozadju pa boste v jasnih dneh zagledali slovenske Alpe. Konec aprila na njenih pobočjih zacveti blagajana, ki si jo je na teh pobočjih ogledoval celo saški kralj Friderik Avgust II. (po njem je tržaški botanik Tommassini poimenoval tudi bledorumeni ušivec).
Domačini temu hribu pravimo Gora, tako je zapisana tudi na vseh zemljevidih. Različna imena, kot je Polhograjska gora, Lovrenc ali celo Lovrenška gora, so "izum" obiskovalcev...
-V-
Svetovni pokal v športnem plezanju, Kranj 2007
Oprimek pod vrhom - je Majo ločil od vrha finalne smeri, kar pa je bilo precej višje od vseh ostalih. Drugouvrščena španka pa je le za las prehitela Lučko Franko ki je več kot le dopolnila uspeh Maje Vidmar. Odlična je bila tudi Mina Markovič, ki je finale zaključila na šesti višini.
Klemen Bečan se je prev tako boril kot lev, in dosegel 28. oprimek v smeri. Vseeno je moral priznati premoč ostalim in končal je na sedmem mestu. Ukrajinec v finalu ni plezal, ker je po nesrečnem spletu okoliščin zamudil tekmovanje.
Rezultati...
-V-
petek, november 09, 2007
Grmada in Tošč
Polhograjska Grmada (898 m) je eden od najvišjih vrhov v Polhograjskem hribovju. Po sorazmerno položnih dostopih do Grmade se srečamo z zelo strmim in skalnatim vrhom, ki kljub nizki nadmorski višini daje vtis prave visokogorske pokrajine. Tudi rastline so prilagojene visokogorskim razmeram – na Grmadi boste našli nekatere rože, ki jih najdete le na višjih vrhovih v predgorju slovenskih Alp (Blegoš, Porezen) ali v Alpah. Razgled pa nas ponese tudi do mogočnega Triglava.
Tošč (1021 m) pot nas popelje po ozki stezici proti pobočjem Malega Tošča, ki smo ga med vzponom nekaj časa opazovali skoraj tik pred seboj. Tu boste opazili tudi rastlinstvo, ki je značilno za pobočja Grmade – bukov gozd se počasi umika borovcem, ki občasno prevladajo in dajejo v poletnih mesecih poti skorajda primorsko občutje. Po nekaj minutah se začnejo na levo odpirati prvi razgledi na Polhograjsko hribovje – naravnost pred nami leži Polhograjska gora, za njo greben Korene, Grmada pa je še skrita med drevjem za nami. Z grebena se občasno odprejo tudi razgledi proti severovzhodu, kjer nas pozdravljata cerkvici sv. Jakoba in sv. Katarine na Topolu ter cerkev sv. Mohorja in Fortunata na Osolniku, v lepem vremenu pa boste v ozadju uzrli tudi vrhove Kamniških Alp. Vrh Tošča, tukaj je razgled precej klavrn – Polhov Gradec se sicer vidi, odlično se vidi Polhograjsko Goro (sv. Lovrenc 824 m) skozi drevesa lahko opazimo tudi vrh Blegoša, z razgledom z bližnje Grmade pa se Tošč nikakor ne more primerjati.
četrtek, november 01, 2007
Hrastovlje...
-V-
Črni kal...
...malo manj pa vseeno poznano pa je tudi njegovo ogromno plezališče, kjer je v lepih sončnih dneh skala veliko bolj polna plezalcev kot martinčkov...
sreda, oktober 31, 2007
1. november...
petek, oktober 26, 2007
Moj sonček praznuje...
In tkole je pomikastil svojo prvo tortico...
če slučajno ne razumeš več slovensko:
happy birthday to you, happy birthday to you...
ponedeljek, oktober 22, 2007
Kostanj
Pravi ali domači kostanj je v preteklosti v Sloveniji predstavljal pomemben vir prehrane jeseni in pozimi, predstavljal pa je celo tisto vlogo v prehrani, kot jo ima sedaj krompir. Namesto vsemogočih receptov za različne jedi iz kostanja se je do danes ohranila le še prodaja pečenih (praženih) kostanjev na ulicah mest v pozni jeseni in pozimi.
Kostanj so izven njegovih naravnih rastišč širili že Etruščani in Rimljani. Snovali so kostanjeve gaje, ki so služili prehrani ljudi in živali ter pridobivanju kostanjevega medu.
V Sloveniji raste v toplejših gričevnatih legah, na primorskem flišu, Beli krajini in jugovzhodni Sloveniji. Na manjših površinah ga najdemo v okolici Ljubljane, Zasavju, Halozah, Dolenjski in Štajerski, raztreseno pa raste povsod z izjemo Koroške.
Povzpne se do nadmorske višine okrog 800 m. Glede toplote je zelo zahteven. Dobro uspeva na rastiščih, kjer vladajo topla poletja, mile zime in kjer so padavine obilne ter visoka zračna vlaga.
Kostanju škodujejo spomladanske in jesenske pozebe ter zimski mraz, če pade temperatura pod – 20 stopinj, škodujejo pa mu tudi poletne suše. Odporen je proti vetru in viharju.
Najdebelejši znani pravi kostanj v Sloveniji je Gašperjev kostanj v dolini Sopote nad Radečami pri Zidanem mostu. Visok je 15 m, debel pa 3,36 m. Kostanj zraste do višine 35 m, v izjemnih primerih v debelino do 3 m (Balkan), najstarejša drevesa pa so stara tudi do 1000 let (Etna).
Kostanj navadno obrodi vsako leto, močneje pa obrodi vsake tri leta. Eno drevo daje letno od 100-200 kg kostanja, njegovi plodovi pa so zdravilni. Zdravijo krčne žile in blažijo razne driske. Posušeno listje kostanja zdravi revmo, bronhitis in oslovski kašelj, kar so dokazali tudi s poskusi. Listje kostanja je služilo tudi za steljo živini. Obilno cvetje kostanja daje obilico medu poleti.
Les je srednje trd in precej težak. Je izredno trajen. Les so uporabljali za izdelavo pohištva, gradnjo ladij, mostov, v sodarstvu, rezbarstvu, ter za drogove za elektrovode in telefonijo. Skorja in les vsebujeta visok odstotek tanina.
V krajih, kjer je razvito vinogradništvo, so snovali kostanjeve gozdove, da bi pridobivali vinogradniško kolje.
Kostanjeve gozdove v Evropi je uničil predvsem kostanjev rak. V Sloveniji je bolezen kostanjevega raka po letu 1950 zmanjšala površino kostanjevih gozdov za več kot polovico. K ohranitvi kostanja močno prispeva čimprejšnja odstranitev dreves z virulentno obliko kostanjevega raka. Sedaj odmirajo posamezna drevesa. V novejšem času pa so odkrili tudi pojav hipovirulence, to je pojav virusa, ki povzroča, da je gliva, ki povzroča kostanjev rak nenevarna, zato upamo, da ga bomo lahko ohranili.
Pravi kostanj je pomemben zaradi svoje ekološke, socialne in proizvodne funkcije. S svojim bogatim opadom in z močnim koreninskim pletežem izboljšuje rastišče, strukturo in stabilnost tal. Prispeva tudi k ohranjanju pestrosti živalskega sveta. Pomembna je njegova estetska vloga, saj razbija monotonijo gozda s svojim cvetenjem v času, ko so druge vrste že odcvetele. Pri proizvodni funkciji pa ima pomembno vlogo pri pridobivanju tanina, medu, plodov in lesa.
-V-
torek, oktober 16, 2007
Snežnik 1797m
Pravijo, da moraš Snežnik obiskati večkrat, da boš mogoče kdaj imel idealne pogoje... meni je bila naklonjena sreča... sonček, brez oblačka... brez vetra... in razgled do morja in Triglava...
Grossglockner
Naš prvi alpinist evropskega merila Valentin Stanič (rojen leta 1774 v Bodrežu blizu Deskel), je leta 1799, le dan po vzponu prvopristopnikov, prišel na njegov vrh popolnoma sam, brez vodnika. Poleti 1800 je druga ekspedicija, ki sta jo organizirala Franz-Xaver Salm- Raifferscheid in škofovski princ Gurk, sezidala kočo Salmhütte na višini 2750 m, ki je v začetnem obdobju alpinizma služila kot zavetišče in izhodiščna točka za vzpon. Staroslovensko ime za Großglockner je Veliki Klek, da je Glockner tesno povezan s Slovenci pa kaže tudi ime njegovega ledenika, najdaljšega v vzhodnih Alpah (9km). Ime Pasterze je le germanska skovanka slovenske besede Pastirica oz. Pasterca.
Zelo znana je tudi panoramska cesta »Großglockner-Hochalpenstraße« med krajema Hailigenblut in Fusch, ki je bila zgrajena med leti 1930 in 1935, dosega pa višino 2572 m.
Großglockner je eden najvišjih gorskih prelazov v Evropi. Großsglockner je od Ljubljane oddaljen cca. 250 km in je dostopen iz večih smeri. Pred vstopom v nacionalni park je potrebno na mitnici plačati vstopnino (za avtomobil 28 EUR) in že ste na pravi, alpski, visokogorski cesti. V ceno vstopnice je vključena prelaznina, nalepka, vstopnina v alpinistični in naravoslovni muzej (avtohtone rastlinske in živalske vrste), parkirišče in razgledni stekleni stolp Wilhema Swarovskega (Kaiser-Franz-Josefs-Hohe).
Izgleda, da so rudarji uživali v keglanju...
V enem izmed sedmih tunelov tudi zlata žila...
ponedeljek, oktober 15, 2007
Galetovec 1265m
Obsežna gozdnata planota Pokljuka se na vzhodu in jugovzhodu zaključuje z grebenom, katerega najvišji vrh je neizraziti, a razgledni Galetovec. Z doline nanj opozori, kar 500 m visoka prepadna stena. Odsekan osončen vzhodni del grebena nad Bohinjsko Belo zaradi kvalitetne skale že od nekdaj privlači športne plezalce, dalje proti Bohinju pa sicer še vedno prepaden jugovzhodni zaključek Pokljuke porašča gozd. Po grebenu poteka tudi del vzhodne meje Triglavskega narodnega parka.
Partizanski spomenik, pred katerim smo skoraj primerno postrojeni...
nedelja, oktober 14, 2007
Korzika
Večina se jih v Korziko zaljubi, saj lahko v enem dnevu obiščeš simpatična mesteca ob morju, visokogorske vasice, pa turkizno modro morje in ledeniška jezera... Meni je manjkala toplina ljudi...
Trajekt iz Livorna smo imeli ob 8:30 in boarding time eno uro prej... temu primerno smo imeli predviden štart ob polnoči (ma nam je ratal štartat še mal prej), saj je do tja 550 km in nikoli ne veš, kje naletiš na gužvo... seveda je nismo imeli v pičlih petih urah smo bili na cilju in kaj potem... v polno naloženem avtomobilu, je vsak iskal svojo najudobnejšo pozicijo, da bi zamižal za dve urci...
Naš tarjekt in mi na njem...
Naš prvi domek na Korziki...
Corte leži na začetku dveh znamenitih dolin, ki se imenujeta po rekah Tavignano in Restonica. Bil je glavno mesto med letoma 1755 in 1769, ko je bila Korzika svobodna. Po zaslugi Pascala Paolija so dobili tudi prvo univerzo, katera je bila kasneje ukinjena in so jo francozi vrnili šele leta 1981. Mesto Corte je izhodišče za gorske pohode proti osrednjim Korziškim goram.
Tako je majhen, da je večerni sprehod dovolj, da ga vidiš...
Na koncu sva ble z Roxanne, že kr prjatle...
Calvi... meni najlepše mestece... medtem ko se lahko sprehajaš po kilometre dolgi peščeni plaži, lahko uživaš v pogledu na staro mestno obzidje... in ko čofotaš po vodi imaš razgled na najvišjo goro Korzike, Monte Cinto (2710m)...
Narodni park Scandola...
...eden izmed 67 stolpov, ki so vse naokoli otoka...
THE MOOR'S HEAD
Črn obris glave z belim trakom okoli... najdeš ga povsod... na steklenicah od piva... postal je državni grb ki krasi javne zgradbe in korziško zastavo...
pa žejni tud ne... kostanjevo pivo Pietra in ne Serena kot piše na kozarcu