nedelja, avgust 25, 2013

Last minute Istanbul...

Le trenutek je pomemben za čudovito odločitev...


...sej ne vem zakaj sem ga dala zavait...najbrž ne zato, da mi je srček narisal...

...naši sosedje hrvatje, dajo ogromno na zdravje...Bog ne daj, da se ti kaj zgodi, da bi potreboval tole od saj zaprašeno masko... zadušitev na mestu... Drugače pa je Zagrebško letališče prijazno...



Istanbul je največje turško mesto z veličastno zgodovino, o čemer pričajo že njegova mnoga imena. Je eno najstarejših mest na svetu, ki je bilo znano pod imenom Bizanc v času antične Grčije, kasneje kot Konstantinopel (slovensko Carigrad), ko je bilo glavno mesto Bizantinskega cesarstva, nazadnje pa ga je Atatürk preimenoval v İstanbul, kot ga danes imenujejo domačini.
Istanbul, m
esto na sedmih gričih, leži na severozahodu Turčije, ob Bosporski ožini in je edino mesto na svetu, ki leži med dvema kontinentoma - Evropo in Azijo. Tukaj se srečuje staro in novo, zahodna in vzhodna civilizacija in mnogo kultur.


...Taksim...
Raziskovanje sva začela v srcu Istanbula, trg Taksim (v zadnjem času predvsem dobro poznan po nemirih). To je predel, ki ponuja nakupovanje v bogato založenih trgovinah priznanih znamk, uživanje ob dobri hrani v mnogih restavracijah in raznovrstno nočno zabavo.






Čeprav sva se ukvarjala z idejo, da bi v Istanbul odpujsala z vlakom, naju je hitro premamila razlika vlak 28ur in letalo 1ura 30 minut in se odločila za letalo... Sva pa v Istanbulu zato sprobala vsa možna prevozna sredstva: metro, podzemna, taxi, vzpenjača, ladje... tko simple za uporabljat in tko dostopno za invalidski voziček... to je bila prva stvar s čimer me je mesto prevzelo...


...lahko bi nalimala 100 fotografij, pa sem se tokrat odločla za kolaže...


Večino zgodovinskih stavb najdeš na evropski strani Istanbula, kjer se med drugim nahaja tudi znamenita Modra mošeja (Sultanahmet Camii) – edina mošeja v Istanbulu s šestimi minareti. Ime je dobila po več kot 20.000 ročno izdelanih modrih ploščicah v notranjosti, prevzame pa te tudi s čudovitimi vitražnimi okni in verzi iz Korana. 


Nasproti  modre mošeje stoji Haghia Sophia, veličastna cerkev, danes preurejena v muzej. Krščanska cerkev svete modrosti, ki jo je v 6. stoletju zgradil Justinijan in je bila v 15. stoletju spremenjena v mošejo, je najslavnejši spomenik v Istanbulu) danes navdušuje obiskovalce z zlatimi bizantinskimi mozaiki in marmornatimi stebri. 

Naprej naju je pot vodila preko Arasta bazarja, tržnice ročno izdelanih orientalskih predmetov, vse do domovanja otomanskih sultanov – palače Topkapi. V palači misli odletijo v zbirko arabskih zgodb Tisoč in ena noč kjer imaš vpogled v skrivnostno življenje sultanov s stotinami konkubin v haremu in razkošnimi zakladi. 

V bližini najdeš tudi bizantinski hipodrom z egipčanskim obeliskom, kjer je bilo v času Konstantinopla središče političnega in športnega življenja ter prizorišče iger in nemirov. 


Lahko bi rekla ena lepših znamenitosti Istanbula pa leži pod mestom samim. Gre za eno največjih starodavnih cistern, imenovano Yerebetan Saray Sarnici oz. Bazilika. Velikost in osvetlitev v baziliki te prav gotovo ne pusti ravnodušnega.

Shoping, shoping, shoping... končno je prišel tudi čas za shoping... Grand Bazar največja pokrita tržnica na svetu, z več kot 4000 različnimi trgovinicami, ki nudijo »vse« - od sijajnih turških preprog, lončenih izdelkov, nakita, oblačil in obutve do vodnih pip, rut in šalov, svetilk, spominkov...



...itak da bi vse mela...


In ker to ni bilo dovolj sva odpujsala še do Spice Bazar (Mısır Çarşı), kjer najdeš najrazličnejše začimbe, turški med, suho sadje, lokum in seveda pravi turški čaj.  




Mošeja Süleymaniye je največja mošeja v mestu in ena izmed največjih in najpomemnejših znamenitosti Istanbula...


   

 
...pogled na najpomembnejše znamenitosti iz Galata Tower...



Jest je blo tud treba... in za hrano sva si z veseljem vzela čas... lahko samo rečem, da je blo vse fuuuuull dobr (sirčki raznorazni, jagenjček, kebapi, pide, bosporski brancinček)... in kljub temu, da so baklave čudovito dobre... se lahko pohvalim, da so tud moje odlične...

...pogled na črno morje...


Po bosporski ožini med Evropo in Azijo sva se odpeljala do Črnega morja in se naslajala ob nekdanjih razkošnih palačah sultanov in paš ter luksuznimi vilami turške elite in bogatašev, pod obema mostovoma nad Bosporjem. 

...trdnjava Evropa...


...ko greš pa pivo ga pač prikleneš...

...na poti iz Princes Islands sva lovila sonček...



In ja tudi piti je bilo treba... voda, voda voda pač iz steklenice, dehidracija ni najboljša stvar, da si zagotoviš še potrebne vitamine, je včasih dobr kako pivo spit in seveda, poizkusila sva tudi sok iz granatnega jabolka (stisne te celega ne samo riti), da te črevesje ne pusti na cedilu je bilo potrebno preizkusit lokalno žganje Yeni Raki (domačini ga mešajo z vodo, ker je premočno da bi bil čistega, no jest nimam teh težav), kave sicer ne pijem, samo valda je treba probat turško kavo, čudovita je bila... in turški čaj, brez čaja si itak ne predstavljam življenja...


...trebušni plesalki sta se kr izkazali...


...zgodba iz 1001 noči...

...Galata Bridge...zanimiv zaradi nekih 100 ribičev, ki se trudijo za svoj ulov...



 Na kratko... Daleč najlepše mesto, kar sem jih kdaj videla...
Prijazni ljudje, razvito a kljub temu staro mesto, odlična hrana in zanimiva zgodovina...

 -V-

ponedeljek, avgust 19, 2013

S Pipistrelom in Matejem v zraku...

...Pod Stožami se je sredi novembra 2000 v dveh dnevih sprožil plaz, ki je kot drobirski tok prizadel 4 km oddaljeni Log pod Mangartom. 1.000.000 m3 materiala (zemlje, kamenja, drevesnih debel...) se je sprožilo na nadmorski višini med 1400 in 1600 m in se naložilo pretežno  na nadmorski višini 630 m. Posledice plazu, ki je po merah premaknjene mase na več kot 25 ha in odložene na več kot 15 ha eden največjih v Sloveniji do sedaj, so bile katastrofalne. Življenje je izgubilo 7 ljudi, porušenih je bilo 6 stanovanjskih in gospodarskih objektov in bolj ali manj poškodovanih še 23 objektov v Zgornjem Logu. S porušitvijo 2 mostov je bila prekinjena cestna povezava med Bovcem in Predelom, ki je življenjskega pomena za to območje. Zasuta in delno uničena je bila cesta na Mangart, večja škoda pa je bila storjena tudi na energetskih objektih. Neposredna škoda je bila ocenjena na skoraj 2 milijardi tolarjev. Na osnovi do sedaj izvedenih raziskav je ocenjeno, da je na plazišču še približno 3 milijone m3 materiala, potencialno nevarnega za nastanek novih plazov...



..Girokopter...




...zanimiv leteči predmet...


...naša mašinca...

...jo je blo treba mal pošraufat...


...no pa pejmo...

...Roger and out...

...i feel good...


...Slap Boka iz letala...


...Na Krn je lažje z letalom...

...Follow me...

 Hvala Matej Kranjc za čudovit polet...

-V-