Partizanska bolnišnica Franja je simbol boja, humanosti in junaštva slovencev, ki so se skupaj z drugimi svobodomiselnimi narodi zoperstavili fašizmu in nacizmu.
Partizanska bolnica Franja je danes ena redkih še ohranjenih partizanskih bolnic, ki so v letih druge svetovne vojne delovale v Sloveniji. Njihovi graditelji so v želji, da omogočijo ranjencem čim boljše pogoje zdravljenja, predvsem pa varnost, prostor zanje poiskali v gozdovih, težko dostopnih grapah in podzemnih jamah. Bile so del široko organiziranega odpora proti fašističnemu in nacističnemu okupatorju. Njihovo uspešno delovanje namreč ne bi bilo mogoče brez velike podpore ljudi, ki so v skrbi za ranjence velikokrat izpostavljali svoja življenja.
Dostop do bolnice je med vojno potekal večidel po potoku Čerinščica, ki teče skozi sotesko. Ranjencem so pred prenosom zavezovali oči. Za dodatno varnost so poskrbeli tudi z premišljeno izdelanim obrambnim sistemom.
O razsežnostni povodnji priča le še poškodovana spominska plošča posvečena delovanju Partizanske bolnišnice Franje.
Kompleks Partizanske bolnice Franje sestavlja 13 lesenih barak različnih velikosti in namembnosti in več pomožnih objektov. Med njimi najdemo tudi operacijsko sobo, rentgen, invalidski dom in celo električno centralo. V ozki, težko dostopni soteski Pasice v Dolenjih Novakih pri Cerknem so jih postopoma gradili od decembra 1943 do pomladi 1945. Ustanovitelj in prvi graditelj bolnice je bil dr. Viktor Volčjak, poimenovana pa je bila po zdravnici in upravnici dr. Franji Bojc Bidovec.
Druga svetovna vojna je pomenila eno najtežjih preizkušenj za človeštvo, a tudi eno največjih zmag, ki jo je izbojevala takratna antifašistična in antinacistična koalicija, katere del je bilo tudi slovensko odporniško gibanje. Bolnica Franja je simbol tega mednarodnega povezovanja in odpora, predvsem pa dragocen pomnik humanosti in tovarištva, vrednot, ki ostajajo aktualne tudi v današnjem svetu.
Bolnica Franja je ena od treh slovenskih znamenitosti, ki so v začetku letošnjega leta pridobile znak evropske dediščine. Znak priznava spomeniku pomembno vlogo v evropski zgodovini ter zavezuje k varovanju in posredovanju te kulturne dediščine bodočim rodovom.
-V-
Ni komentarjev:
Objavite komentar